Detektoristi v Poľsku narazili na pozoruhodný objav, keď objavili 70 zlatých mincí v rozpadajúcom sa kanistri. Ide zrejme o depot vzácnych amerických a ruských zlatých mincí, ktoré mohli byť skryté počas druhej svetovej vojny.
Łukasz Istelski a dvaja z jeho rovnako zmýšľajúcich priateľov často hľadajú v lesoch v blízkosti ich domu v Štetíne so svojimi detektormi kovov. Vždy hľadajú a dúfajú, že nájdu zakopaný poklad alebo relikvie z druhej svetovej vojny. Istelski oznámil pre poľskojazyčnú publikáciu Science In Poland, že počas nedávneho výletu našli kamaráti viac, než kedy očakávali.
Istelski hľadal na vlastnú päsť, keď začul kričať svojich dvoch priateľov a keď k nim pribehol, našiel ich natlačených okolo malej diery. Menej ako stopu pod zemou bola vážne zničená kovová plechovka. Keď ju muži zdvihli, nádoba sa znehodnotila a vysypal sa z nej vodopád lesklých zlatých mincí. Prekvapivo to bola z veľkej časti americká mena zmiešaná s niekoľkými ruskými mincami.
Fotografie zdieľané na facebookovej stránke združenia Szczecin Exploration Group Association ukazujú značnú korisť uloženú na lesnej pôde. Združenie oznámilo, že poklad vážil takmer 400 gramov a obsahoval mince v hodnote päť, desať a 20 dolárov, ako aj mince v hodnote päť a 15 rubľov. Celková cena nálezu je podľa odhadcov 24 000 dolárov, ale teraz má pravdepodobne oveľa väčšiu hodnotu.
“Emócie boli neopísateľné… Stále sa z toho nevieme spamätať a myslím si, že sotva dnes v noci niekto zaspí,” stálo v príspevku.
Detail mince z roku 1903 ukázala vo videu tlačová agentúra PAP. Predná strana zobrazuje z profilu zrejme Sochu slobody a rok, v ktorom bola minca vyrazená. Na zadnej strane je nominálna hodnota 20 dolárov, erb orla a ikonické frázy „In God We Trust“ a „E Pluribus Unum“.
Podľa americkej mincovne boli zlaté mince týchto nominálnych hodnôt vyrobené v rokoch 1795 až 1933. Americká burza zlata uviedla, že mince vyrobené pred rokom ’33 sú v súčasnosti mimoriadne vzácne. , keďže väčšina z nich bola „roztopená počas federálneho stiahnutia zlata v 30. rokoch. Dnes sa zachovala len malá časť pôvodnej razby“.
Kto, ako a kedy poklad zakopal v lese, je záhadou. Vzhľadom na polohu Štetína v blízkosti nemeckých hraníc Istelski predpokladá, že depot tam mohol byť uložený niekedy počas druhej svetovej vojny, ako úkryt a neskôr si ich majiteľ chcel vybrať.
Mince sú teraz vo vlastníctve mestskej vlády, ktorá dúfa, že bude môcť zistiť viac o ich pôvode.